"TOKĖ DARDANE"Shaban Cakolli

Shko poshtė

"TOKĖ DARDANE"Shaban Cakolli

Mesazh nga shaban cakolli prej Fri Oct 16, 2009 5:39 pm

DRURI I JETĖS
Liliane Perrin-it

Ajo vdiq ne nentor
dhe flamujt e fateve tona
i zbritem ne gjysmeshtize.

Liliane Perrin-i,
medalon i perjetshem
ne do ta mbajme te varur
ne kujtimet tona.

Ajo iku ne nentor
dhe vjeshta hyri me verdhesi
ne visoret e endrrave
duke shkundur gjethet
ne Drurin e Jetes.
avatar
shaban cakolli

Numri i postimeve : 90
Registration date : 16/10/2009

Shiko profilin e anėtarit http://faqet.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "TOKĖ DARDANE"Shaban Cakolli

Mesazh nga shaban cakolli prej Fri Oct 16, 2009 5:39 pm

KĖNGĖ QYQESH
nga shaban cakolli

KĖNGĖ QYQESH
Ne pullazin e shtepise
tubohen qyqet.

Neteve me hene
maje oxhaku
heshtjen mortore
vetem kenga e tyre
e prish.

Mbeshtjell me endrra kobzeza
nena mallkon
kengen e tyre mortore.
avatar
shaban cakolli

Numri i postimeve : 90
Registration date : 16/10/2009

Shiko profilin e anėtarit http://faqet.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "TOKĖ DARDANE"Shaban Cakolli

Mesazh nga shaban cakolli prej Fri Oct 16, 2009 5:40 pm

BYLBYL I LUMTUR
nga shaban cakolli

Bylbyl i Lumtur

Ti ne kafaz
e une mes natyre
ti kendej
e une matane pasqyre.

Ti larg ne qiell
e une poshte ne toke,
as per nje shekull
s“behemi shoke.

Eja te nderrohemi
per shekullin e ri:
une pellumb:
Ti behu njeri.
avatar
shaban cakolli

Numri i postimeve : 90
Registration date : 16/10/2009

Shiko profilin e anėtarit http://faqet.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "TOKĖ DARDANE"Shaban Cakolli

Mesazh nga shaban cakolli prej Fri Oct 16, 2009 5:40 pm

SHABAN CAKOLLI
DHĖMBJA MORI DHEUN

Dhembja mori dheun
dhe loti rrodhi
kur vdiq Ikona e Artit
i madhi Faruk Begolli.
avatar
shaban cakolli

Numri i postimeve : 90
Registration date : 16/10/2009

Shiko profilin e anėtarit http://faqet.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "TOKĖ DARDANE"Shaban Cakolli

Mesazh nga shaban cakolli prej Fri Oct 16, 2009 5:41 pm

KĖNGĖ NĖ DARDANĖ
(Metush Krasniqit)

Nė Dajkofc
e nė Dardanė
anembanė
kėndohet njė kėngė.

Kėndon bilbili
majė lisi
pėr njė legjendė
qė lindi fisi.

Kėndojnė nė kor
shkėmbi e lumi
duke rėnė nėpėr fushė
pėr Shqiponjėn e Krasniqes
nė qiellin e kuq tė Kosovės
avatar
shaban cakolli

Numri i postimeve : 90
Registration date : 16/10/2009

Shiko profilin e anėtarit http://faqet.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "TOKĖ DARDANE"Shaban Cakolli

Mesazh nga shaban cakolli prej Fri Oct 16, 2009 5:41 pm

DARDANĖ
Diteve me diell
Neteve me hene
nga nje lot ne bebez
Per mallin tend.

Per ujin e gurrave
te Dardanes
me te embel
se gjiri i nenes.

Te dua Toke Dardane
Ē“me vyen jeta
pa pranine tende?
Prane teje te prehem
nder varre
me mbane shpresa
Per Ringjalleje.
avatar
shaban cakolli

Numri i postimeve : 90
Registration date : 16/10/2009

Shiko profilin e anėtarit http://faqet.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "TOKĖ DARDANE"Shaban Cakolli

Mesazh nga shaban cakolli prej Fri Jul 30, 2010 5:50 pm

E GJATĖ KJO NATĖ

Sonte
gjithēka po fle nė qetėsinė ė vet

Nė dhomėn time
qielli i ka ndezur fanarėt
tė mos tremben
qelizat qė tajisin
lėngun e jetės

tė gjatė shekujt
qė flejnė dhomat flejnė qytetet
sonte gjumė nuk kanė vetėm poetėt
bėjnė qarqe,
nėpėr vargje
tė regjur si gėzofet
shkrihen nė vuajtjet e popullit.
avatar
shaban cakolli

Numri i postimeve : 90
Registration date : 16/10/2009

Shiko profilin e anėtarit http://faqet.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "TOKĖ DARDANE"Shaban Cakolli

Mesazh nga shaban cakolli prej Fri Jul 30, 2010 5:51 pm

KOSOVĖS

Kosovė
copė fushe e Edenit
me pėrmasa ėndrre
me qiellin
pėrplot shqiponja
qė ngrejnė qerdhe
nėpėr zemrat tona
avatar
shaban cakolli

Numri i postimeve : 90
Registration date : 16/10/2009

Shiko profilin e anėtarit http://faqet.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "TOKĖ DARDANE"Shaban Cakolli

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi