"ZAMBAKU I GJAKOVĖS"SEBAHATE BYCI

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Shko poshtė

"ZAMBAKU I GJAKOVĖS"SEBAHATE BYCI

Mesazh nga shaban cakolli prej Thu Nov 12, 2009 5:36 pm

ZAMBAKU I GJAKOVĖS"SEBAHATE BYCI

Image

Zambaku i Gjakovės

Sabahate Byci

P o e z i

Tiranė, 2009
===============================

Redaktor: Besim R CENGU

Reēenca: Ymer DOMI

Korektor: Ferit Dida

Paraqitja grafike: Ornela Bita

© Tė drerjtat e rezervuara

ISBN: 978-99956-33-79-0

Shtėpia botuese: Geer

Tiranė, 2009
===============================

Brenga e mallit dhe e jetės nė
njė vėllim poetik

Pasi lexon kėto krijime, menjėherė njė njohės i vargut poetik, por edhe dashamirės i letėrsisė, arrin nė

pėrfundimin se kemi tė bėjnė me njė poete qė e ka lėvruar poezinė me kohė dhe qė di tė kapė tema qė i

interesojnė jo vetėm artistit qė i shkruan ato, por edhe tė tjerėve qė i lexojnė e i shijojnė.

Tematika e krijimeve poetike ėshtė me tė vėrtetė mbresėlėnėse. Pas leximit tė faqes sė fundit tė kėtij vėllimi,

ndjehen qartė gjurmėt qė lė ēdo poezi nė ndėrgjegje tė lexuesit. Pėrmes penelatave tė holla dhe pėrzgjedhjes

sė fjalės, poetja ka aftėsinė qė tė ftojė e tė fusė brenda botės sė saj, tė bėn pėr vete me mendimin e vet

drejtpėrdrejt pa vėshtirėsi.
Nga ana tjetėr kėtė e them, se edhe pse kėto poezi, i shkruan njė shpirt i ndjeshėm njeriu qė jeton larg vendit

ku ka lindur dhe qė (pėr fatin e mirė) nuk ka rėnė nė pellgun e nostalgjisė qė shpesh herė bien duke u kapur

“mat” krijuesit e larguar nga vendlindja pėr shkaqe kėrkimit tė njė jete mė tė mirė diku tjetėr.

Trajtesa tematike e poezisė ėshtė e larmishme dhe ka njė fokus tė gjerė gjykimi, sepse ky ėshtė edhe qėllimi i

autores, qė pėr mendimin tim ia ka arritur.

Kėsisoj ne gjejmė vėrtet krijime “nostalgjike” krejt tė logjikshme, por nga ana tjetėr hasim nė poezi qė kanė

pėr qėllim trajtimin e jetėn nė pėrgjithėsi, dritėhijet e saj, brengat e vėshtirėsitė pėr ta pėrballuar, sfidat pėr

tė cilat njeriu ėshtė i detyruar t’i tejkalojė, pamėshirshmėrinė qė paraqet ajo pėr “njerėz tė pambrojtur”, siē

janė nė tė vėrtetė mėrgimtarėt qė lėnė ėndrrat tė prera nė mes na vendin e tyre dhe nisin tė detyruar njė

jetė tė re qė nė tė shumtėn e rasteve nuk ėshtė e plotė, nuk pėrmbush aspiratat e qėllimet e jetės ku nė fund

tė fundit, kur je nė tokėn tėnde, jeton me njerėzit e tu tė dashur dhe ke tė njejtin mentalitet e kulturė me ta.

Nė vendin e huaj nuk u jepen kushtet optimale tė jenė si nė vendin e tyre, ndaj as poetja dhe asnjė i mėrguar

tjetėr kudoqoftė nuk ėshtė e mundur tė pėrshtatet plotėsisht me jetėn, kulturėn, traditat, gjuhėn e shpirtin e

njerėzve qė gjen atje. Kuptohet se kjo jetė e mėrgimtarit, sado qė ka nivel mė tė lartė ekonomik, nuk u

dhuron atyre (veēanarisht krijuesve) kėnaqėsinė, emocionin, relaksin e kondicionin e nevojshėm shpirtėror...

Me njė fjalė nuk u fal plotėsisht tė drejtėn universale pėr tė dashuruar, pėr t’u pėrpjekur, pėr tė thėnė pa

ndrojtje fjalėn, pėr tė gjykuar njėlloj si tė tjerėt, pėr tė kėrkuar nė brendėsinė e jetės lumturinė e kuptimin e

plotė tė jetės...

Poezia ka brenda mallin, nostalgjinė pėr ikjen e rinisė, dashurinė pėr nėnėn, babain, vėllain, tė dashurin...

Poezia e Sabahate Bycit ka njė tematikė dhe njė trajtim tė atij lloji qė e bėn vargun tė veēantė, teknikisht tė

njė natyre tjetėr, krejt tjetėr, krahasuar me prodhimet e sotme poetike nė vendin tonė. Ajo nuk pretendon

shumė tė shprehet pėrmes vargut, se sa pėrmes ndjenjės, pėrmes fjalės sė pėrmallshme qė ngjit e lė gjurmė,

tė bėn tė mendosh. Kjo ka bėrė qė poezia e kėtij vėllimi ėshtė lehtėsisht e kuptueshme, nuk ka ndėrlikime tė

vargut e rėndesė tė fjalės.

Sė pari, poezia e Sabahate Bycit ėshtė qiellore nė njė farė mase, se ajo pėrmes poezisė sė saj kėrkon shpesh

herė ndihmėn e Hėnės e Diellit, Qiellit etj. Kjo vėrtetohet se gjatė udhėtimit poetik, poetja herė i “zgjat dorėn

Hėnės”, herė “fshihet pas Diellit”, nė njė rast tjetėr “fle me Hėnėn” duke kaluar kėshtu njė natė ekzotike dhe

pas kėsaj “ik nė pakthim...”.

Sė dyti, poezia ėshtė edhe tokėsore kur flet me dashuri pėr nėnėn e birin, babain, tė afėrmit, pėr kohėn e

nusėrisė qė ka ikur, pėr Shqipėrinė, Gjakovėn, Kukėsin e Prishtinėn, pėr jetėn e vet personale dhe tallazet e

kėsaj jete qė nė disa raste e kanė pėrplasė nė brigje tė vėshtira, por qė me guxim ajo i pėrballon.

Kjo gjetje artistike dhe kėto mjete kanė realizuar qėllimin e njė ndėrtimi poetik qė na bėn ta quajmė vėrtet

interesant vėllimin, me varg qė pėrbėhet prej fjalėve tė kursyera dhe tė zgjedhura, me ngarkesė emocionale e

pa mbulesė tė mendimit qė rreket t’ia pėrcjellė lexuesit.

Nė fund tė fundit kjo ėshtė poezia; fjala cilėsore, e pėrzgjedhur, ideja e qartė e mendimi i ngjeshur intensiv nė

varg, qė dallon nga ligjėrimi i pėrditshėm.

Krijimet poetike tė kėtij vėllimi janė fryt i njė zemre shqiptare qė pulson shqip, emocionohet shqip, dashuron e

urren shqip, janė ide qė dalin nga njė mendje qė mendon shqip, gjykon e analizon shqip, por edhe qė

mundohet t’u jepet tė tjerėve nėpėrmjet njė poezie duke thirrė nė ndihmė fjalėn krenare, tė bukur e kumbuese

shqipe.

Besim R. Cengu -Tiranė, gusht 2009
avatar
shaban cakolli

Numri i postimeve : 90
Registration date : 16/10/2009

Shiko profilin e anėtarit http://faqet.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "ZAMBAKU I GJAKOVĖS"SEBAHATE BYCI

Mesazh nga shaban cakolli prej Thu Nov 12, 2009 5:37 pm

VENDI BOSH NĖ SOFĖR

Njė gur,
Njė bjeshkė,
Njė mall...

Pėrtej malesh,
Dielli qet syrin,
Zemra qan...

Ika qė tė kthehem,
Por s’u ktheva ende,
Sepse ika nga vetvetja...

Nėnė,
Mė fal,
Pėr vendin,
Bosh nė sofėr...

Godonė kurrė nuk e kam dashur...
avatar
shaban cakolli

Numri i postimeve : 90
Registration date : 16/10/2009

Shiko profilin e anėtarit http://faqet.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "ZAMBAKU I GJAKOVĖS"SEBAHATE BYCI

Mesazh nga shaban cakolli prej Thu Nov 12, 2009 5:37 pm

MĖ KA MARRĖ MALLI PĖR SHQIPĖRINĖ

Shqipėri,
Sa herė mė merr malli pėr Ty
Ulem e qaj me lotė Kosove - Shqip
Na ka nėna Zemėr tha:
- O nėnė,
Kėto janė lotėt e Shqipes!

Lotėt e maleve tė Naimit
Tė Lulit tė vocėrr
Lot - Debat - i kurreshtjes
Sygjesti pa sarkazėm
- Ah, Bre!
“Sikur tė isha djalė!”

Shqipėria ime!
Sa herė mė merr malli pėr Ty
Qaj me lotė Kosove - Shqip
E nė mend mė bie fjala:
na ka - Nėna Zemėr tha:
- O nėnė,
- Ne jemi SHQIPĖRIA E MADHE
Vetė!
avatar
shaban cakolli

Numri i postimeve : 90
Registration date : 16/10/2009

Shiko profilin e anėtarit http://faqet.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "ZAMBAKU I GJAKOVĖS"SEBAHATE BYCI

Mesazh nga shaban cakolli prej Thu Nov 12, 2009 5:38 pm

MIRĖ U PAFSHIM

Nėse zbret nga Qabrati,
Ma pėrqafo Gjakovėn,
Si tė duash Ti.

Nėse vjen nga Tirana,
Eja ma merr mallin,
Bashkė me lotin e gėzimit.

Nėse kthehesh nga Prishtina,
Ma pėrqafo Gjakovėn,
Si nėna me Babanė.

E nėse nga lindja e Diellit,
Nė mbrėmje tė shkon mendja,
Te Hėna,
Mos harro dhe dije,
Se unė me mallin e pashkruar,
Gjithnjė pėrqafoj Gjakovėn,
Kosovėn,
Timin Kukėsin,
Tiranėn,
Tė tėrėn
TĖ MADHEN,
SHQIPĖRINĖ.
avatar
shaban cakolli

Numri i postimeve : 90
Registration date : 16/10/2009

Shiko profilin e anėtarit http://faqet.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "ZAMBAKU I GJAKOVĖS"SEBAHATE BYCI

Mesazh nga shaban cakolli prej Thu Nov 12, 2009 5:39 pm

TI VETĖ E DI

Pėrtej malesh Dielli e ngroh ditėn,
“Moi”, atė, kur unė Ty dua tė tė harroj.

Pėrtej lumejsh, shiu pėrplaset e vėrtitet
Nė lagėshtinė e liqenit tė kaltėr - si sytė tu.

Ah! Jam bėrė e tėra vjeshtė!

Nė gjakun tim po rrjedh vetmia,
Qė mė mori me vete nė kolapsin e fundjanarit 2008.
- Sa i madh e i bukur ishte Dielli ato ditė dimri plot acare!

Pse, bre, nuk e dita se do tė vijė mesmarsi?!!

Dita e bashkimit pas ndarjes...!
Apo e ndarjes pas bashkimit...!?

Nuk dua tė ma tregosh,
TI VETĖ E DI!

Pėrtej maleve Dielli ngroh ditėn,
“Moi”, atė, kur unė Ty,
Po -
Pėrgjithmonė do tė harroj!
avatar
shaban cakolli

Numri i postimeve : 90
Registration date : 16/10/2009

Shiko profilin e anėtarit http://faqet.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "ZAMBAKU I GJAKOVĖS"SEBAHATE BYCI

Mesazh nga shaban cakolli prej Thu Nov 12, 2009 5:39 pm

TĖ KAM ZAMBAK TĖ GJAKOVĖS

Kokėn e kam shtrirė nė qetėsinė e natės,
Dua ėndėrrėn ta thėrras nė takim.

Qė kur Ty tė njoha,
Gjumin syri ma lagu
Me shiun e lotėve dhe ėndėrra
Mė ikė
Me tradhėtinė e ferrit
Nė heshtje,
E pa zė - si Ti!

Pėrse nuk ke mėshirė?!
Pėrse s’mė flet me gojė?!
- A e di se dashuria ime pėr Ty,
Ėshtė si trėndafili i Elbasanit,
Edhe unė Ty tė kam Zambak tė Gjakovės!

Jam betuar se nė Pranverėn e Virgjėr,
Pėr Ty do tė thur njė kurorė,
Me lulet mė tė bukura tė Kosovės,
- Ty, Diadem i Mbretėrisė tė dashurisė sime,
Tė madhe e pa kufi –
E do t’ia fal PUHISĖ SĖ SAJ!
avatar
shaban cakolli

Numri i postimeve : 90
Registration date : 16/10/2009

Shiko profilin e anėtarit http://faqet.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "ZAMBAKU I GJAKOVĖS"SEBAHATE BYCI

Mesazh nga shaban cakolli prej Thu Nov 12, 2009 5:39 pm

ME TY

Mbrėmė unė e Ti
- Ti Zhulietė
E unė Edgar Alen Poe!
Mbrėmė,
Mė vonė se mbrėmja
- Unė Zhulietė
E Ti Edgar Alen Poe.

Mbrėmė qė nga mesnata,
Ti me mua legjendė e Zhivagos,
Legjendė nėntori 2007,
Mbrėmė,
Ti kotja ime nė pakthim!

Mbrėmė fjeta me Hėnėn

Mes kristalesh drite,
Humbavdekje,
Shtatė ditė e shtatė netė,
Gjuhėn ma thau,
Ma vodhi fjalėn foshnjare,
Tė parėn,
Ma vodhi fjalėn foshnjare,
Tė dytėn.

Mbrėmė u treta nė thirrje,
Njė milion herė,
E mbeta si pėrherė e vetmuar.
Me minutat e pritjes kot -
Nė minutat e pritjes.
avatar
shaban cakolli

Numri i postimeve : 90
Registration date : 16/10/2009

Shiko profilin e anėtarit http://faqet.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "ZAMBAKU I GJAKOVĖS"SEBAHATE BYCI

Mesazh nga shaban cakolli prej Thu Nov 12, 2009 5:40 pm

TI, HESHTJA IME MEMECE

Mbrėmėm,
Edhe sot,
E, edhe nesėr,
Edhe,
Edhe,
Edhe...
Tėrhiqe zvarrė kullimin e lotėve,
Nė shpirtin qė e regj zemrėn.
Pėr heshtjen varr -
Pėr humbjen e fjalės time
Foshnjare tė parė -
Pėr humbjen e fjalės time,
Foshnjare tė dytė!

E sot,
Sot,
Me Ty’

Pa Ty,
Ndaj mėrzinė,
Qė as ti vetė nuk e beson,
Me lotin tim skėterrė,
Qė nga thellėsia e shpirtit,
Si gjak mė kullon...!

Me Ty dua vetėm njė herė tė flas,
Mbase zėrin ta dėgjoj,
Atėherė zemra tė mė pėlcasė.

E nė ēastin shterp,
Qė rrezen e dritės e shkatėrron,
Irisi i humbur sterrė,
Vdekjen tė ma lehtėsojė.
avatar
shaban cakolli

Numri i postimeve : 90
Registration date : 16/10/2009

Shiko profilin e anėtarit http://faqet.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "ZAMBAKU I GJAKOVĖS"SEBAHATE BYCI

Mesazh nga shaban cakolli prej Thu Nov 12, 2009 5:40 pm

MBET E DREJTĖ - PA MBURRJE

Nuk tė dua anipse nga larg,
Ti njė trėndafil do tė ishe,
Nga krypa e Tpasit,
Ose shigjeta e Neptunit,
Qė flakėn e shpėrndan.

Tė dua,
Ashtu si njeriu ca gjėra tė errėta
I dashuron.
Dhe atė nė shkėlqimin e verbėr
Tė zemrės sė copėtuar
“Mė shumė se dje e mė pak se nesėr”!

Tė dua pa e ditur pėrse?!
Qysh kur e prej ku?!
Tė dua me tė drejtė pa kompleksitet e mburrje!
Tė dua sepse ndryshe nuk di
Aq shumė sa qė:
- Dora jote mbi toraksin tim -
Dora ime ėshtė,
Aq shumė sa qė kur Ti sytė i mbyll,
Mua shumė shpejt gjumi mė zė...!
avatar
shaban cakolli

Numri i postimeve : 90
Registration date : 16/10/2009

Shiko profilin e anėtarit http://faqet.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "ZAMBAKU I GJAKOVĖS"SEBAHATE BYCI

Mesazh nga shaban cakolli prej Thu Nov 12, 2009 5:41 pm

EDHE PĖR KĖNGĖ

Sot ma kėnaqe zemrėn,
Ma mbushe shtėpinė,
Me zėrin tėnd tė bukur,
Me shpirtin plot dritė,
Me dashurinė...

Krahėt m’i dhurove,
Shpirtin, gėzimin...
Ecjen ma shpejtove,
Ma fale fluturimin.

Mos, tė lutem, mos,
Se mė lėndove fort,
Me le duke qarė,
E s’po pushoj dot.

Nė zemrėn time,
Loēkė,
Aty thellė ke hy.
Po mė lėviz me gjakun
Tė kam shpirt unė Ty.
avatar
shaban cakolli

Numri i postimeve : 90
Registration date : 16/10/2009

Shiko profilin e anėtarit http://faqet.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "ZAMBAKU I GJAKOVĖS"SEBAHATE BYCI

Mesazh nga shaban cakolli prej Thu Nov 12, 2009 5:41 pm

MĖ PRIT...

P rit
O se
E ja ti
Z emra
I me - shpirt

D ua
A nipse
S i e
H utuar
U lėras
R rugėve tė
I kjes bashkė me vetminė - VETĖM
E dhe
avatar
shaban cakolli

Numri i postimeve : 90
Registration date : 16/10/2009

Shiko profilin e anėtarit http://faqet.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "ZAMBAKU I GJAKOVĖS"SEBAHATE BYCI

Mesazh nga shaban cakolli prej Thu Nov 12, 2009 5:41 pm

GĖZUAR DITĖLINDJEN

Si (n)’ Qersh-i (or) - iku e kuqe flakė,
Rrezja e Diellit nė thellėsinė e mbrėmjes,
Puthi natėn,
Dhe mori dashurinė gaforre nė katrore,
Pėr 24 orė ose 45 herė nė gji!
Me qejfe tė thashė: (n)’ Korri (ik) or,
Shtatė kallinjtė e heshtjes,
Me tė hidhet se vetė vdekja shekullore.
E nėse do, thuri shtatėmbėdhjetė Poezi pėr Bereqet,
Sepse molla qe ngrėnė.
Ty, zemra ime 1 (Perisht) Marathonomak,
Vetėm e vetėm pėr mua,
Gushėn ta puthi si pėllumb.
avatar
shaban cakolli

Numri i postimeve : 90
Registration date : 16/10/2009

Shiko profilin e anėtarit http://faqet.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "ZAMBAKU I GJAKOVĖS"SEBAHATE BYCI

Mesazh nga shaban cakolli prej Thu Nov 12, 2009 5:42 pm

EDHE NGA LARG

Rrezja e Diellit puthi Yllin e Mėngjesit,
Akullit ia fali lagėshtinė e lotėve,
E vuajtjes sė takimit nė largėsi,
Dashuria frymėn ia zuri...!
avatar
shaban cakolli

Numri i postimeve : 90
Registration date : 16/10/2009

Shiko profilin e anėtarit http://faqet.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "ZAMBAKU I GJAKOVĖS"SEBAHATE BYCI

Mesazh nga shaban cakolli prej Thu Nov 12, 2009 5:42 pm

MOLLA QĖ HĖNGRE

Mollėn qė e hėngre,
Ishte e kuqe.

E kafshove,
E hodhe,
Nė shportėn e mbeturinave...

Mbase gabove,
Farėrat i kishte origjinale,
Si tė atyre,
Nga Naissi...

Mirė nuk bėre,
Hiq,
Qė e kafshove,
Dhe u ndave,
Duke e lėnė tė lėnduar...
avatar
shaban cakolli

Numri i postimeve : 90
Registration date : 16/10/2009

Shiko profilin e anėtarit http://faqet.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "ZAMBAKU I GJAKOVĖS"SEBAHATE BYCI

Mesazh nga shaban cakolli prej Thu Nov 12, 2009 5:42 pm

ATENTAT

Dielli nuk duron t’i bėhet atentat,
Qelizat nuk durojnė tė gėnjehen...
Bashkimi nuk duron pėr respekt ndarjen,
Hėna nuk duron t’i vjedhin syzet...
Ajo nuk ėshtė e verbėr,
Ajo sheh me sytė e shpirtit...
avatar
shaban cakolli

Numri i postimeve : 90
Registration date : 16/10/2009

Shiko profilin e anėtarit http://faqet.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "ZAMBAKU I GJAKOVĖS"SEBAHATE BYCI

Mesazh nga shaban cakolli prej Thu Nov 12, 2009 5:43 pm

MĖ KE TRADHĖTUAR

Mė ke tradhėtuar nė emėr tė shkrimit,
Nė emėr tė figurave mė ke tradhėtuar...

Kurrė nuk do tė zėrė vend,
Fjala e jote poetike...

Pena jote nuk ka pėr tė shkruar mė poezi,
Stuhitė e lakmisė e tė tradhėtisė,
E kanė fundosur nė thellėsi tė oqeanit...

Do tė tė mallkojė fjala e shkruar,
Edhe figurat e saj pėrjetė...
avatar
shaban cakolli

Numri i postimeve : 90
Registration date : 16/10/2009

Shiko profilin e anėtarit http://faqet.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "ZAMBAKU I GJAKOVĖS"SEBAHATE BYCI

Mesazh nga shaban cakolli prej Thu Nov 12, 2009 5:43 pm

BUKURIA E DITĖS

Hėna u pėrshėndet me terrin e natės,
Dhe Diellit ia fali dashurinė,
Pėr t’ia shtuar hijershinė,
Bukurinė e madhėshtinė e ditės.

Sot kur malli si kurrė mė parė,
Shpirtin ma ka kapluar,
Nga foleja e gjoksit tėnd,
Kosova ime,
E puthi ēdo ditė tė re.
avatar
shaban cakolli

Numri i postimeve : 90
Registration date : 16/10/2009

Shiko profilin e anėtarit http://faqet.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "ZAMBAKU I GJAKOVĖS"SEBAHATE BYCI

Mesazh nga shaban cakolli prej Thu Nov 12, 2009 5:44 pm

HĖNĖS I TREGOJ

Dielli,
Shkatėrroi njė grumbull tė reve
Tė zeza skėterrė
Dhe qiti syrin e tij.

Ma fali mėngjesin,
Lotin ma teri nė strehė,
Qė shiu tė mos ma lagė qerpikun...

Edhe Hėnės do t’i tregojė,
Se sa mu bė zemra mal.

DESHA TĖ SHKRUAJ POEZI

Desha tė shkruaj njė poezi,
Desha tė t’i them vetėm dy fjalė,
Desha tė jem pranė teje -
Aty pėrbri...
Nė mos mundsha nė faqe,
Tė tė puth nė ballė...
avatar
shaban cakolli

Numri i postimeve : 90
Registration date : 16/10/2009

Shiko profilin e anėtarit http://faqet.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "ZAMBAKU I GJAKOVĖS"SEBAHATE BYCI

Mesazh nga shaban cakolli prej Thu Nov 12, 2009 5:44 pm

BUZĖ RRUGĖS

Buzė rrugės sė pakthim,
Thitha pikėn e vesės sė mėngjesit.
Dhe e gjora nuk e dita,
Se lagėshtia e pabesė,
Shpirtin ma thau...

Tradhėtia ishe Ti,
Randevouz nuk bėhet me Luciferin!

Pakthimi s’ka kthim
Nė pakthim...!
avatar
shaban cakolli

Numri i postimeve : 90
Registration date : 16/10/2009

Shiko profilin e anėtarit http://faqet.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "ZAMBAKU I GJAKOVĖS"SEBAHATE BYCI

Mesazh nga shaban cakolli prej Thu Nov 12, 2009 5:44 pm

VDEKJEN S’TA KAM BORXH

Mos u fsheh pas Diellit kot,
Sepse tė sheh Hėna.

Pas Hėnės s’mund tė fshihesh,
Sepse tė shoh unė me Yjet.

Gjithėsesi s’ėshtė vetėm e jotja,
Ajo do gjithnjė lindje tė reja.

Vdekjen nuk ta kam borxh,
Mbase kėtė e ke kuptuar...
avatar
shaban cakolli

Numri i postimeve : 90
Registration date : 16/10/2009

Shiko profilin e anėtarit http://faqet.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "ZAMBAKU I GJAKOVĖS"SEBAHATE BYCI

Mesazh nga shaban cakolli prej Thu Nov 12, 2009 5:45 pm

NĖ ZEMĖR TĖ KAM

Nė zemėr tė kam,
Edhe nė shpirt...
Thellė.

Diellin nė Ty e putha,
Drejtpėrdrejt pa lajka.
Pa rroba kllounėsh,
Pa lėkurė tė humbjes sė virgjėr.

Vetėm Ty tė kam,
Edhe nė zemėr,
Edhe nė shpirt...
Thellė...
avatar
shaban cakolli

Numri i postimeve : 90
Registration date : 16/10/2009

Shiko profilin e anėtarit http://faqet.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "ZAMBAKU I GJAKOVĖS"SEBAHATE BYCI

Mesazh nga shaban cakolli prej Thu Nov 12, 2009 5:45 pm

MASHTRIMET E NARCISIT

Nė lagėshtinė e e vetėgjelbėrimit,
Lotueset i hetojnė mashtrimet e Narcisit.

Mėkat pėr bukurinė qė humbet pas kolapsit,
Pėr hyrjen e vetvetes nė qejfe,
Mbi beben e syrit shterp...

Mėkat pėr nėnėn,
Mėkat pėr babanė,
Qė gėzimet e klithjes sė parė foshnjore
Ia falin djalit.

Grimcat e pasqyrės tė mbledhura grumbull,
Reflekse portretesh pėr bukurinė thurin -
Ata kanė vetėm tri ditė jetė...

Kėshtu thanė tė parėt!!!
avatar
shaban cakolli

Numri i postimeve : 90
Registration date : 16/10/2009

Shiko profilin e anėtarit http://faqet.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "ZAMBAKU I GJAKOVĖS"SEBAHATE BYCI

Mesazh nga shaban cakolli prej Thu Nov 12, 2009 5:45 pm

KRENARIA E KUKĖSIT

Mė lejove Diellin ta puthi shqip!

Pėr herė tė parė,
Shpirtėrisht,
Ia theve qafėn mallit.
E hodhe pėr njė ēast nė greminė.

Edhe kurbetit skeletin ia thėrmove!
Me krenarinė e bujarinė Tėnde,
Pėr mallin e shpėtimin tim.
avatar
shaban cakolli

Numri i postimeve : 90
Registration date : 16/10/2009

Shiko profilin e anėtarit http://faqet.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "ZAMBAKU I GJAKOVĖS"SEBAHATE BYCI

Mesazh nga shaban cakolli prej Thu Nov 12, 2009 5:46 pm

HĖNA S’ĖSHTĖ JETIME

Zėri i bilbilit mė ngazėllen,
Kur kėndon kėngėn e tij,
Mendjen time ma rrėmben.

Pėr kurbet kurrė s’do tė kėndoj,
S’do tė kėndoj shumė as edhe pak.
S’do tė thuri vargje e poezi,
Se nga syri do tė mė rrjedhė gjak.

Ah,
Tash nėna nė terr vajton,
Edhe pse Dielli si kėtu ndriqon.
Natėn,
Pse Hėna rri nė mendime?
Pse ka ngelė vetėm,
E duket si jetime!?

Dhe ia zgjas dorėn Hėnės,
E me zemėr thėrras.
Nga malli shkrumbi i nėnės,
Oooo! -
Zemra,
Bre,
Zemra le t’mė pėlcasė!
avatar
shaban cakolli

Numri i postimeve : 90
Registration date : 16/10/2009

Shiko profilin e anėtarit http://faqet.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "ZAMBAKU I GJAKOVĖS"SEBAHATE BYCI

Mesazh nga shaban cakolli prej Thu Nov 12, 2009 5:46 pm

KURORĖ PRANVERE

Edhe kėsaj Pranvere,
Ia kishin grisur fustanin...
Kishin dashtė t’i shthurin kurorėn,
I kishin pasė thėnė tė vijė vetėm -
Por ajo prapėseprapė,
Si pėrherė erdhi,
Bashkė me shqiponjėn!

II
avatar
shaban cakolli

Numri i postimeve : 90
Registration date : 16/10/2009

Shiko profilin e anėtarit http://faqet.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "ZAMBAKU I GJAKOVĖS"SEBAHATE BYCI

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi