JU NJOHIM ME KRIJUESEN TONĖ HASIME HOTI

Shko poshtė

JU NJOHIM ME KRIJUESEN TONĖ HASIME HOTI

Mesazh nga shaban cakolli prej Mon Nov 30, 2009 6:27 pm

BASHKIMI KOMBETAR DO TE VIJĖ !


Jam bija e tė lashtive Ilir
lindur e rritur nė Dardani
Kemi mikpritje, jemi tė mirė
Por s’tė falim pėr tradhėti!

Edhe ata qė na robėruan
na vranė e ndanė copė – copė
me kokė gjithmon paguan
se shqipja ngadalė I futi nė grope!

E shikoni Shqipėrin e mbetur
pa Qamėri, Kosovė e Topilicė
Po Sulijotėt me Marot luftuan
Si pėr Kosoven Shota Galicė!

Atje nė Iliridė Sulltana e Malsisė
me gersherė i preu dhe i griu
se nuk durohen prangat e robėrisė
qė i ngriti sllavi! I ziu!

Ne jemi ai gjak qe flasim nje gjuhė
Si arbėreshet atje nė Sicili
Nė Kosovė sėrbsllavi ka pėsu,
Bashkimi kombėtar do tė vijė!
avatar
shaban cakolli

Numri i postimeve : 90
Registration date : 16/10/2009

Shiko profilin e anėtarit http://faqet.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: JU NJOHIM ME KRIJUESEN TONĖ HASIME HOTI

Mesazh nga shaban cakolli prej Mon Nov 30, 2009 6:27 pm

Njė dėshirė


Njė dėshirė
e kam nė zemėr
gjithmon me ty
te qendroj pranė,

Vetėm atėherė
ndjehem e lirė
jam e lumtur
pėr sevdanė !
avatar
shaban cakolli

Numri i postimeve : 90
Registration date : 16/10/2009

Shiko profilin e anėtarit http://faqet.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: JU NJOHIM ME KRIJUESEN TONĖ HASIME HOTI

Mesazh nga shaban cakolli prej Mon Nov 30, 2009 6:28 pm

AMANET MERGIMTARI


Mos qani te dashurit e mi
jeta i ka keto ndarje!

varri im eshte bosh
pa mallin dhe dashurinė e Kosoves !

Nėse nuk arrij atje,
gjithmonė jam ne mesin Tuaj !

Edhe pse nuk me shikoni
praninė time e ndjeni.
avatar
shaban cakolli

Numri i postimeve : 90
Registration date : 16/10/2009

Shiko profilin e anėtarit http://faqet.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: JU NJOHIM ME KRIJUESEN TONĖ HASIME HOTI

Mesazh nga shaban cakolli prej Mon Nov 30, 2009 6:29 pm

Mbremje ShqiptareNDRYSHIM


Kuvendimi me ty
m' i ndryshon ditėt
mė ndryshon agimin

Mėsimi juaj mė fuqizon
t'i bėj tė gjitha -
me vlerė, mė mire !

Pikėqėndrimet per jetėn
mė kanė bindur -
te ndjej ndryshim nė vete!
avatar
shaban cakolli

Numri i postimeve : 90
Registration date : 16/10/2009

Shiko profilin e anėtarit http://faqet.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: JU NJOHIM ME KRIJUESEN TONĖ HASIME HOTI

Mesazh nga shaban cakolli prej Mon Nov 30, 2009 6:30 pm

Tė vijė ai ēast !

Pėrkulem ! Dhe nė heshtje lutem tė vijė ai ēast!
I them gurit te ftofte fol tė shkrihen damarėt!
Se trupi po me dridhej nga ndjesia!

E ngrirė kėshtu me vetmi as veten nuk e njoh
Pa krah nė kėt largėsi hap shtigjet e mbijetimit
Tė realizohet ėndėrra, te ngritet Atdhe dashuria!

Dua te kthehet dashuria per jeten time atje.
Te jemi sėbashku me gjithcka , gjithmonė .
Tė ndihemi te fuqishėm pėr gjuhėn dhe gjakun tonė!

Pse kjo ndodh kėshtu, nė kėto shtigje mėrgimi ?
Kuptimi do ketė arsye do tė ketė mirėsi.
Tė vijmė e tė jetojmė , tė bėjmė per Ty risi!
avatar
shaban cakolli

Numri i postimeve : 90
Registration date : 16/10/2009

Shiko profilin e anėtarit http://faqet.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: JU NJOHIM ME KRIJUESEN TONĖ HASIME HOTI

Mesazh nga shaban cakolli prej Mon Nov 30, 2009 6:30 pm

SHIKOJ NGA DRITARJA E MERGIMIT


Jam ulur nė njė qosh dhe shikoj nga dritarja.
Me blerim pranvere meditoj vjeshten qė vjen
Dhe acarin e dhjetorit me mallin pėr JU!

Lotėt mė rrjedhin nė faqe tė dashurit e mi
Eshte veshtir te jem large jush. Sa mė mungoni!
Dote arrij qasti tė jemi bashke?!

Mungesėn tuaj e ndjej edhe nė kohen e provimeve
Mė qėndroni pranė, me jepni zemer te kaloj
Tė rikthej Kurorėn e dijes ne Atdhe!

Large jush! Prindėrit e mi – jam pa krahė!
Ne token e huaj e ngrire mė duket kėnga,
Se malli per Ju dhe tokėn – mė djeg!
avatar
shaban cakolli

Numri i postimeve : 90
Registration date : 16/10/2009

Shiko profilin e anėtarit http://faqet.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: JU NJOHIM ME KRIJUESEN TONĖ HASIME HOTI

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi